Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

Είναι τρελοί οι φίλοι και οι εχθροί του Μπαλοτέλι

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το Emirates, γεγονός που κάνει ακόμη πιο δύσκολο το πρόγραμμα τους στην συνέχεια.
Οι παίχτες της Arsenal λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και έκαναν το 3-1 αφήνοντας τον Ολυμπιακό στους 0 βαθμούς.
Ωστόσο στις χθεσινές αναμετρήσεις  των 5 πρώτων Ομίλων για τη 2η αγωνιστική του Champions League ένταση θέαμα κυριάρχησαν. Άλλωστε   27 γκολ (το ένα πιο εντυπωσιακό από το άλλο)  αποτελούν αδιάψευστους μάρτυρες για την χθεσινή ποδοσφαιρική πανδαισία.

Υποχρέωσαν τη Schalke σε ισοπαλία
Μπορεί ο Ολυμπιακός να έμεινε χωρίς βαθμό αυτό όμως δεν συνέβη για τους Γάλλους της
 Montpellier καθώς  απέσπασαν  ισοπαλία 2-2 και έναν βαθμό από τη Schalke  στη Γερμανία.
Μάλιστα η γαλλική ομάδα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά.

Οι δράκοι "έφαγαν" τους Γάλλους
Στην έπαρση των νεόπλουτων Γάλλων της  PSG έδωσαν ένα γερό μάθημα οι δράκοι της Porto.
 Η ομάδα του  Zlatan δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα κάτι που έκανε  ο Rodrigues στο 83΄.  Έτσι οι Πορτογάλοι επιβλήθηκαν στους ακριβοπληρωμένους αστέρες της Paris.

Η μάχη των Dynamo
Ανάμεσα στις δύο συνονόματες Dinamo αυτή του Κιέβου ήταν που πανηγύρισε την νίκη σε βάρος της αντίστοιχης του Ζάγκρεπ.
Πιο συγκεκριμένα  η Dynamo Kyiv επικράτησε με 2-0 της  Dinamo Zagreb.
Το πρώτο γκολ σημείωσε στο  3΄ μόλις λεπτό ο Gusev  ενώ στο  34΄ λεπτό το 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Pόις.

Απτόητη συνεχίζει η Malaga
Το 2 στα 2 έκανε η Malaga που και αν και αποδυναμωμένη σε σχέση με πέρυσι, συνεχίζει να εντυπωσιάζει  στο Champions League.
Μετά το 3-0 της πρεμιέρας επί της  Zenit νίκησε απόψε στις Βρυξέλλες με το ίδιο σκορ και την  Anderlecht (45΄+, 64΄ Ελιζέου, 57΄ πεν. Χοακίν) και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 3ο Όμιλο.

Με την ψυχή στο στόμα στη Ρωσία
Με την ψυχή στο στόμα νίκησαν οι Ιταλοί της Milan τους Ρώσους της Zenith
Οι "ροσονέρι" προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 (13΄ Εμάνουελσον, 16΄ Ελ Σααραβί), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν στα "ίσια" το ματς με σκορ τους Χουλκ (+45΄) και Σιρόκοφ (49΄). Το ματς, ωστόσο, κρίθηκε από ένα αυτογκόλ, αυτό που πέτυχε ο Τόμας Χούμποτσαν στο 75΄ κι ενώ αργότερα ο Αμπιάτι πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε σουτ του Ανιούκοφ στο 82΄.

Θρίλερ στο Σίτυ
Ο Μάριο Μπαλοτέλι ήταν αυτός που έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του, αφού στις καθυστερήσεις ισοφάρισε την  Dortmund με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.
Το γκολ για τους Γερμανούς είχε πετύχει ο Ρόις στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βασιλική εμφάνιση
Βασιλική εμφάνιση πραγματοποίησε η Real  η οποία ήταν καταιγιστική απέναντι στον Ajax.
Ο Cristiano Ronaldo έδειξε τις διαθέσεις του επιτυγχάνοντας χατ-τρικ (42΄,79΄,81΄, το άλλο γκολ ο Benzema στο 48΄), ενώ για τους Ολλανδούς απλώς είχε μειώσει στο 56΄ ο Moisanter.
Με την υπερηχητική της εμφάνιση έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση για να αντιμετωπίσει την Barcelona.